Tõustandard: Pikakarvaline collie

*Mari Palgi tõlge inglisekeelsest algallikast, kommentaarid on teretulnud

ÜLDMULJE: Eriti kaunis koer, kelle kehaosad ei ole tervikuga ebaproportsioonis. Seistes rahulik ja väärikas.

ISELOOMULIKUD JOONED: Kehaehitus väljendab jõudu ja aktiivsust, ei ole kohmakas ega mingil moel robustne. Ilme on eriti tähtis. See moodustub lauba ja koonu õige vastastikuse suhte ning silmade kuju, värvuse,suuruse ja asendi ning kõrvade korrektse  asendi ja hoiaku koosmõjul.

ISELOOM: Sõbralik, mitte närviline ega agressiivne.

PEA: Pea proportsioonid on eriti olulised, pead tuleb hinnata koera suurusega võrreldes. Eest- ja külgvaates meenutab pea siledat ja ühtlast tömbiotsalist kiilu. Laup on lame. Pea aheneb ühtlaselt kõrvadest kuni musta ninaotsani, põsesarnad ei ole esiletungivad ega koon järsult kitsenev. Külgvaates lauba- ja koonu ülaliinid on sirged, paralleelsed ja ühepikkused, neid eristab napp, kuid märgatav üleminek (stopp). Pea pikkuse kese peab langema silmade sisenurkade keskele olles ühtlasi ka õige stopi keskpunktiks. Sileda ja hästi ümardunud koonu ots on tömp, mitte kunagi ruutjas. Alalõug on tugev ja selgepiiriline. Kolju sügavus kulmudest lõua alla ei ole kunagi liialdatud (läbinisti sügav). Ninaots on alati must.

SILMAD: Väga tähtsad, annavad armsa ilme. Keskmise suurusega (mitte kunagi liiga pisikesed), veidi viltuse asetusega, mandlikujulised ja tumepruunid, välja arvatud blue-merle värvusega koertel, kelle silmad on sageli sinised või sinisetäpilised (osaliselt või üleni, üks või mõlemad). Ilme on täis arukust, kuulatava koera pilk on tähelepanelik ja ergas.

KÕRVAD: Väikesed, mitte liiga lähestikku pealael ega ka liiga kaugel teineteisest. Rahulikus olekus tahapoole suunatud, kuid koera erksa oleku korral ettepoole suunatud ja poolpüstised, st., et umbes kaks kolmandikku kõrvast on püsti ja üks kolmandik langeb loomulikult ette ja horisontaalliinist allapoole.

KAEL: Lihaseline, tugev, suhteliselt pikk ja hästi kaardunud.

KERE: Veidi pikem kõrgusest. Selg on tugev, kerge tõusuga nimme osas. Ribid hästi kaarduvad ja rind sügav, mõõdukalt lai abaluude taga.

HAMBUMINE: Hambad suured. Lõuad tugevad, täieliku ja korrapärase käärhambumisega, st. eesmised ülemised hambad katavad tihedalt alumisi. Hambad on lõualuus täisnurga all.

ESIJÄSEMED: Sirged ja lihaselised, luud keskmise võimsusega ja ümarad. Küünarnukid ei käändu sisse- ega väljapoole. Abaluud viltused ja heade nurkadega.

KÄPAD: Ovaalsed, päkad tugevad. Varbad on hästi võlvunud ja tihedalt koos. Tagakäpad on veidi vähem võlvunud.

SABA: Pikk, sabaroog ulatub vähemalt kannaliigeseni. Puhkeolekus koer hoiab saba all, aga sabaots kaardub kergelt ülespoole. Erutatult koera saba võib tõusta, kuid mitte kunagi selja peale.

LIIKUMINE: Sellele tõule on iseloomulik sujuv ja kerge, mõõdukalt pika sammuga pingutusvaba liikumine.  Proportsionaalne koer ei keera küünarnukke väljapoole ja liigub eestvaates esijalad suhteliselt lähestikku. Keriv ja rulliv liikumine ning ristiastumine on eriti ebasoovitavad. Tagantvaates kannad on paralleelsed, kuid mitte liiga lähestikku. Tagajalad on jõulised ja annavad liikumisele tugeva tõuke.

KARVKATE: Koera piirjooni viimistlev, väga tihe. Pealiskarv on sirge ja katsudes karm, aluskarv pehme, kohev ja väga tihe peites naha peaaegu täielikult. Kaelus ja manisk väga rikkalikud, koon ja mask siledad; kõrvad otstest siledad, tüvest karvasemad; esijalgade tagakülgedel pikad lipsud; tagajalad kannast kõrgemal rikkalike pükstega, kannad siledad. Sabakarvad väga rikkalikud.

VÄRVUS: kolm tunnustatud värvust: soobel valgega, kolmevärviline (tricolour) ja hõbemarmorjas (blue-merle).
Soobel: kõik toonid helekuldsest kuni sügava mahagonini või mustaga looritatud soobel. Õlekarva või kreemikas värvus on ülimalt ebasoovitav.
Kolmevärviline: valdavalt must oransikaspruunide tan-märgistega jäsemetel ja peas. Pealiskarva roostepruun toon eriti ebasoovitav.
Hõbemarmorjas: valdavalt puhas sinakashõbedane musta marmoreeringuga. Oransikaspruunid tan-märgised peas ja jalgadel on soovitavad, kuid nende puudumine ei ole karistatav. Suured mustad laigud, kiltkivihall või roostepruun värvus kas pealis- või aluskarvas on eriti ebasoovitavad.
Valged märgised: kõikide ülalmainitud värvustega kaasnevad suuremal või vähemal määral colliele tüüpilised valged märgised. Järgmised märgised on soovitavad: täielik või osaline valge krae, valge manisk, jalad ja käpad, valge sabaots. Valge lauk võib esineda koonul  või laubal või mõlemil.

SUURUS: Isaste turjakõrgus on  56-61 cm, emastel 51-56 cm.

VEAD: Igasugune kõrvalekaldumine ülaltoodud punktidest tuleb lugeda veaks ja vea tõsidust hinnatakse proportsionaalselt selle kõrvalekalde ulatusega.

MÄRKUS: Isasel peab olema kaks väliselt normaalset munandit, mis on täielikult laskunud munandikotti.

Kinnitatud Jeruusalemmas 24.6.1987 FCI Peaassamblee poolt.                                                                                                                  

Back

Viimati muudetu 30.11.1999.
© Mari Palgi dolmaris@icon.fi